2019 WGI Guard World Championships
Apr 3-6
Dayton, OH

2019 WGI World Championships Schedule - Saturday, April 6

Miamisburg Adaptive Guard5:15 PM
Break5:24 PM

Scholastic World


Bellbrook HS5:30 PM
Northview HS5:40 PM
The Woodlands HS5:50 PM
Stoneman Douglas HS6:00 PM
Warren Central HS6:10 PM
Shenendehowa HS6:20 PM
Flanagan HS6:30 PM
Lyman HS6:40 PM
Norwin HS6:50 PM
Miamisburg HS7:00 PM
Trumbull HS7:10 PM
Carmel HS7:20 PM
West Broward HS7:30 PM
Center Grove HS7:40 PM
Avon HS7:50 PM
Break8:00 PM

Independent World


Mayflower8:30 PM
Lexis8:40 PM
Black Gold8:50 PM
CGT Denton9:00 PM
Fantasia9:10 PM
AMP Winter Guard9:20 PM
Onyx9:30 PM
CGT Dallas9:40 PM
Bluecoats Indoor9:50 PM
Etude10:00 PM
Blessed Sacrament10:10 PM
Imbue10:20 PM
Diamante10:30 PM
Paramount10:40 PM
Pride of Cincinnati10:50 PM


2019 WGI World Championships Schedule - Friday, April 5

FULL Schedules: UD Arena, Nutter CenterCintas Center

UD Arena

Scholastic World


Marcus HS9:00 AM
Arcadia HS9:10 AM
El Dorado HS9:20 AM
Bellbrook HS9:30 AM
Plymouth-Canton Educational Park9:40 AM
Stoneman Douglas HS9:50 AM
Northview HS10:00 AM
The Woodlands HS10:10 AM
Ayala HS10:20 AM
Shenendehowa HS10:30 AM
Break10:40 AM
Warren Central HS10:55 AM
Flanagan HS11:05 AM
Norwin HS11:15 AM
Lyman HS11:25 AM
Miamisburg HS11:35 AM
Carmel HS11:45 AM
Trumbull HS11:55 AM
West Broward HS12:05 PM
Center Grove HS12:15 PM
Avon HS12:25 PM

Independent World


The Brigadiers12:45 PM
First Flight12:55 PM
Juxtaposition1:05 PM
Invictus1:15 PM
Fusion Winter Guard1:25 PM
FeniX Independent1:35 PM
Cypress Independent1:45 PM
Relentless1:55 PM
Lexis2:05 PM
Mayflower2:15 PM
UCF Pegasus World2:25 PM
Black Gold2:35 PM
Break2:45 PM
CGT Denton3:00 PM
Fantasia3:10 PM
AMP Winter Guard3:20 PM
Onyx3:30 PM
CGT Dallas3:40 PM
Bluecoats Indoor3:50 PM
Etude4:00 PM
Blessed Sacrament4:10 PM
Imbue4:20 PM
Diamante4:30 PM
Paramount4:40 PM
Pride of Cincinnati4:50 PM
Independent A
National Avenue5:30 PM
Verve5:38 PM
Gates Chili Independent Winter Guard5:46 PM
i-Squared5:54 PM
Anesidora6:02 PM
Malachi Independent A6:10 PM
Metanoia Winter Guard6:18 PM
Jacksonville University Winterguard6:26 PM
Divenire Winter Guard6:34 PM
Onyx6:42 PM
3rd Legend6:50 PM
AMP6:58 PM
University of South Florida A7:06 PM
St. Anns7:14 PM
Icon Winter Guard7:22 PM
Break7:30 PM
Scholastic A
Billerica Memorial HS7:45 PM
O Fallon Township HS7:53 PM
Lafayette HS8:01 PM
Southlake Carroll HS8:09 PM
Harrison HS8:17 PM
East Lincoln HS8:25 PM
Grassfield HS8:33 PM
Damonte Ranch HS8:41 PM
Somerset Academy8:49 PM
Sebastian River HS8:57 PM
Break9:05 PM
Alpharetta HS9:20 PM
Lockport Township HS9:28 PM
Blue Springs HS Varsity9:36 PM
Central Square HS9:44 PM
Pflugerville HS9:52 PM
Northwest Cabarrus HS10:00 PM
Freedom HS (Tampa)10:08 PM
Rancho Cucamonga HS10:16 PM
Sunlake HS10:24 PM
Fleming Island HS10:32 PM


Nutter Center

Independent Open


Q10:00 AM
Independence Winter Guard10:09 AM
The District Independent Presented by Etude10:18 AM
MBI10:27 AM
Main Line Independent10:36 AM
Reverie10:45 AM
Avidity Independent10:54 AM
Les Eclipses11:03 AM
JSU Center Stage Performance Ensemble11:12 AM
Arete Winterguard11:21 AM
Tampa Independent11:30 AM
Phoenix Independent11:39 AM
Eklipse11:48 AM
Break11:57 AM
Georgia State University Winterguard12:15 PM
JMU Nuance Open12:24 PM
Black Gold Open12:33 PM
Legacy presented by Carolina Gold12:42 PM
Vox Artium12:51 PM
Alta Marea Winterguard1:00 PM
Sensation Performance Ensemble1:09 PM
Allegiance1:18 PM
ORIGINS1:27 PM
FIU Winterguard1:36 PM
Paramount Open Winterguard1:45 PM
George Mason University Winterguard1:54 PM

Scholastic Open


Round 1
Eden Prairie HS2:20 PM
William R Boone HS2:29 PM
Green Hope HS2:38 PM
Lowndes HS2:47 PM
Mountain Ridge HS2:56 PM
Mililani HS3:05 PM
Marvin Ridge HS3:14 PM
Saratoga HS3:23 PM
Dripping Springs HS3:32 PM
South Brunswick HS3:41 PM
Milford HS (OH)3:50 PM
El Capitan HS3:59 PM
Break4:08 PM
Round 2
Walled Lake Central HS4:25 PM
Bentonville HS4:34 PM
Phoenix HS4:43 PM
Kickapoo HS - Emulation4:52 PM
Naperville Central HS5:01 PM
Diamond Bar HS5:10 PM
Choctaw HS5:19 PM
West Shore School District5:28 PM
Ben Davis HS5:37 PM
Marian Catholic HS5:46 PM
Fishers HS5:55 PM
Little Elm HS6:04 PM
Oviedo HS6:13 PM
Dinner6:22 PM
Round 3
Cumberland Valley HS7:09 PM
Eastlake HS7:18 PM
LaPorte HS7:27 PM
Mill Creek HS7:36 PM
Jamestown HS7:45 PM
Cleveland HS (NC)7:54 PM
Dartmouth HS8:03 PM
Seminole HS8:12 PM
East Coweta HS8:21 PM
Arvin HS8:30 PM
McNeil HS8:39 PM