picture of 2020 USBands Yamaha Cup

Completed, Oct 3
 

Watch the 2020 Yamaha Cup on FloMarching. The USBands virtual event series will include performances from across the country with everything from individual soloists to full-sized marching bands competing on their home turf. Don't miss the all-new Creative Class where rules don't exist—if you can make a musical performance out of it, you can do it.

See the results from the second v-USBands event of the 2020 season on FloMarching: The Yamaha Cup!

See the results from the second v-USBands event of the 2020 season on FloMarching on October 3: The Yamaha Cup!

Standstill Brass

Placement
Rating/Result
1South Brunswick HS Brass - Black80.00Watch Now!
2South Brunswick HS Brass - Gold79.00Watch Now!
3South Brunswick HS Brass - White73.50Watch Now!

Marching Brass

Placement
Rating/Result
1North Penn HS Brass82.17Watch Now!

Standstill Woodwind

Placement
Rating/Result
1South Brunswick HS Woodwinds - Gold79.75Watch Now!
2South Brunswick HS Woodwinds - White78.00Watch Now!
3South Brunswick HS Woodwinds - Black77.25Watch Now!

Marching Woodwind

Placement
Rating/Result
1North Penn HS Woodwinds84.17Watch Now!

Mixed Winds

Placement
Rating/Result
1Dartmouth HS Winds81.50Watch Now!

Marching Percussion

Placement
Rating/Result
1Dartmouth HS Percussion83.83Watch Now!
2North Penn HS Percussion76.33Watch Now!

Visual Ensemble

Placement
Rating/Result
1South Brunswick HS Guard - Black82.50Watch Now!
2North Penn HS Guard78.75Watch Now!
3South Brunswick HS Guard - Gold77.25Watch Now!

Creative Class

Placement
Rating/Result
1Immaculata HS Creative0.00Watch Now!

Brass - Individual

Placement
Rating/Result

Ryan KettererExcellentWatch Now!

Brooke VagrinExcellentWatch Now!

Maeve McGowanOutstandingWatch Now!

Percussion - Individual

Placement
Rating/Result

Morgan KoppelExcellentWatch Now!

Woodwind - Individual

Placement
Rating/Result

Jenna GottliebOutstandingWatch Now!

Yaniss MeaOutstandingWatch Now!

Lily HezronyOutstandingWatch Now!

Alejandro Gonzalez-PalmerSuperiorWatch Now!

Standstill Band

Placement
Rating/Result
1South Jones HS79.50Watch Now!
2East Lyme HS72.50Watch Now!

Marching Band Division 1

Placement
Rating/Result
1Wayne Valley HS78.50Watch Now!
2Providence Catholic HS77.00Watch Now!
3New Oxford HS75.00Watch Now!
4Pulaski County HS74.67Watch Now!
5Bethel HS74.33Watch Now!

Whitehall HSExcellentWatch Now!

Orville Platt HSExcellentWatch Now!

Delaware Valley Regional HSExcellentWatch Now!

Marching Band Division 2

Placement
Rating/Result
1Newtown HS76.17Watch Now!
2Immaculata HS76.00Watch Now!
3Pequannock Township HS75.17Watch Now!
4Lenape Valley Regional HS74.50Watch Now!

Arvada West HSExhibition

Brien McMahon HSExhibition

Marching Band Division 3

Placement
Rating/Result
1Edison HS80.83Watch Now!
2Council Rock South HS75.67Watch Now!
3Vernon Township HS74.00Watch Now!
4Ridgewood HS73.33Watch Now!
5Livingston HS70.83Watch Now!

Marching Band Division 4

Placement
Rating/Result
1South Jones HS78.17Watch Now!
2Walled Lake Central HS77.83Watch Now!
3Milton HS75.17Watch Now!
4Normal HS74.67Watch Now!