Mar 23-Dec 31 · Resumes Monday at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
May 31-Jun 2 · Resumes Today at 1:30 PM UTC
U23 Nationals and U20 World Team Trials
May 31-Jun 2 · Resumes Today at 2:00 PM UTC
Southern Plains Regional Championships
Today · 12:00 PM UTC
Spartan Nationals
Today · 3:00 PM UTC
CAUSA FS/GR State
Jun 6-9, 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Jun 8-9, 12:30 PM UTC
2024 Ultimate Boys Freestyle Duals
Jun 12-15, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 12-15, 3:00 PM UTC
16U National Duals
Jun 15, 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Girls National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Roth Powers
Results
Videos
High School Results
High School
High School
International
Youth
Other
Season
2023-2024
2022-2023
2021-2022
2020-2021
Team Name
AK
Alaska
Avalanche Wrestling Association
South Anchorage
South Anchorage High School
2023-2024
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
03/31
W
F 3-0 0:43
M. Mayer
Pioneer Grappling Academy
2024 Alaska Avalanche Freestyle
round 5
168-187
03/24
W
DEC 12-12
J. Bumanglag
CA
2024 USAW Northwest 16U/JR Regional - GR
Round 10 (Finals)
175
03/24
W
Replay
F 5-9 2:58
M. Parsons
SC
2024 USAW Northwest 16U/JR Regional - GR
Round 9 (Consi Semis)
175
03/24
W
Replay
F 4-0 1:33
J. Bumanglag
CA
2024 USAW Northwest 16U/JR Regional - GR
Round 6
175
03/24
W
Replay
TF 14-5 2:34
I. Reynoso
OR
2024 USAW Northwest 16U/JR Regional - GR
ROund 4
175
03/24
W
Replay
TF 9-0 1:10
C. Sullivan
WA
2024 USAW Northwest 16U/JR Regional - GR
Round 2
175
03/24
L
TF 10-0 0:12
C. Wilson
WA
2024 USAW Northwest 16U/JR Regional - FS
ROUND 8
175
03/24
W
Replay
F 4-0 0:28
I. Reynoso
OR
2024 USAW Northwest 16U/JR Regional - FS
ROUND 7
175
03/24
L
TF 12-0 1:37
B. Foss
OR
2024 USAW Northwest 16U/JR Regional - FS
ROUND 6
175
12/16
W
Replay
F 1-0 5:02
C. Peck
Soldotna
ASAA/FNBA DI State Championships
Finals (16 Man)
171
12/15
W
Replay
DEC 6-0
J. Conley
Student Wrestling Development Program
ASAA/FNBA DI State Championships
Semi Top
171
12/15
W
Replay
F 11-2 2:25
K. Caldarera
Service High School Cougars
ASAA/FNBA DI State Championships
Round 2 Quarters
171
12/15
W
Replay
F 2-0 1:14
C. Baranoski
West Valley Wolfpack
ASAA/FNBA DI State Championships
Round 1 (16 Man)
171
12/03
W
DEC 3-2
C. Peck
Soldotna
2023 Grace Grizzly Shakedown
Finals
171
12/02
W
F 6-2 1:56
G. Chaney
Dillingham High School
2023 Grace Grizzly Shakedown
Round 6 - Semis
171
12/01
W
F 8-3 1:32
B. Long
Palmer High School
2023 Grace Grizzly Shakedown
Round 3 - Quarters & RR
171
12/01
W
F 14-2 4:28
G. Trent
Soldotna
2023 Grace Grizzly Shakedown
Round 2 - Champ 1-16, Champ 2-32 & 1WB-32
171
12/01
W
F 7-1 1:17
E. Bjorn-Roli
Grace Christian School
2023 Grace Grizzly Shakedown
Round 1 (32 Man)
171
11/29
W
F 10-0 4:23
K. Caldarera
Service High School Cougars
Service High School Cougars @ South Anchorage High School
Round 1
171
11/19
L
DEC 8-6
B. Korth
Soldotna
Lancer Smith Memorial 2023 Varsity Boys
Final
171
11/18
W
F 12-2 4:48
G. Chaney
Dillingham High School
Lancer Smith Memorial 2023 Varsity Boys
Top semi
171
11/17
W
MD 15-6
W. Milnes
Redington Sr. Jr/Sr High School
Lancer Smith Memorial 2023 Varsity Boys
Quarters
171
11/17
W
F 6-2 1:51
G. Trent
Soldotna
Lancer Smith Memorial 2023 Varsity Boys
Round 2 Champ & WB (32 Man)
171
11/17
W
F 6-3 1:57
C. Baranoski
West Valley Wolfpack
Lancer Smith Memorial 2023 Varsity Boys
Round 1 (32 Man)
171
11/11
W
F 7-0 3:28
J. Conley
Student Wrestling Development Program
2023 Bethel Invitational High School
Championships
171
11/11
W
F 2-0 3:23
A. Hensen
South Anchorage High School
2023 Bethel Invitational High School
Semis and Wrestlebacks
171
11/03
W
DEC 5-2
B. Korth
Soldotna
South Anchorage High School @ Soldotna
Round 1
171
11/01
W
F 4-0 1:32
L. BOBO
Chugiak High School
South Anchorage High School @ Chugiak High School
Round 1
171
10/27
W
Replay
DEC 6-4
B. Korth
Soldotna
Halloween Monster Bash Duals
Round 7: 3:00pm Sat.
171
10/27
W
Replay
F 2-0 0:55
J. Jim
Thunder Mountain
Halloween Monster Bash Duals
Round 3: 4:30pm Fri.
171
10/27
W
Replay
F 2-0 1:09
B. Long
Palmer High School
Halloween Monster Bash Duals
Round 4: 10:30am Sat.
171
10/27
W
Replay
F 6-2 2:37
W. Erickson
Colony High School
Halloween Monster Bash Duals
Round 5: 12:00pm Sat.
171
10/25
W
F 12-0 2:13
K. Robinson
Dimond
South Anchorage High School @ Dimond
Round 1
171
10/20
W
F 5-0 1:15
J. Kretsinger
Eagle River High School
Battle in the Interior
Round 6 (8 Team)
171
10/20
W
F 3-2 0:58
T. Penwell
West Valley Wolfpack
Battle in the Interior
Round 1 (8 Team)
171
10/20
W
F 5-2 5:35
J. Conley
Student Wrestling Development Program
Battle in the Interior
Round 7 (8 Team)
171
10/20
W
F 13-2 5:42
K. Wood
Lathrop Wrestling
Battle in the Interior
Round 3 (8 Team)
189
10/20
W
F 11-2 2:27
M. MOAT
Wasilla High School
Battle in the Interior
Round 5 (8 Team)
171
10/18
W
F 4-0 0:44
D. Holtz
East Anchorage High School
East Anchorage High School @ South Anchorage High School
Round 1
171
10/14
W
F 2-0 1:09
J. Conley
Student Wrestling Development Program
The Houston Hawks Altercation 2023
Finals
171
10/14
W
DEC 5-3
B. Korth
Soldotna
The Houston Hawks Altercation 2023
Semis
171
10/13
W
TF 15-0 2:52
L. Bobo
Chugiak High School
The Houston Hawks Altercation 2023
Round 3 Quarters
171
10/13
W
F 16-6 4:25
R. Earhart
Mountain City Christian Academy
The Houston Hawks Altercation 2023
Round 2
171
2022-2023
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
07/21
L
Replay
VSU 8-0 1:47
E. McEwen
Washington
2023 US Marine Corps 16U & Junior Nationals
Cons 64 #2
170 lbs
07/21
L
Replay
VFA 1:16 6-6
M. Parsons
South Carolina
2023 US Marine Corps 16U & Junior Nationals
Rnd of 64
170 lbs
07/17
L
Replay
VPO1 13-5
R. Robinson
Arizona
2023 US Marine Corps 16U & Junior Nationals
Cons 64 #1
170 lbs
07/17
L
Replay
VSU 10-0 0:39
D. Sumpolec
Pennsylvania
2023 US Marine Corps 16U & Junior Nationals
Rnd of 128
170 lbs
12/17
W
F 2-0 2:32
A. Roschi
Eagle River High School
ASAA/FNBA DI State Championships
3/4 Placements
171
12/17
W
F 2-0 2:56
A. Hernandez
West Anchorage
ASAA/FNBA DI State Championships
Round 7 4th Wrestleback (16 Man)
171
12/17
L
F 2-0 1:32
J. Johnson
Lathrop Wrestling
ASAA/FNBA DI State Championships
Round 4 Semi Bottom
171
12/16
W
DEC 8-4
C. Peck
Soldotna
ASAA/FNBA DI State Championships
Round 2 Quarters
171
12/16
W
F 12-4 3:36
T. Weller
Colony High School
ASAA/FNBA DI State Championships
Round 1 (16 Man)
171
12/11
L
Replay
MD 10-2
Z. Priebe
Service High School Cougars
ASAA Cook Inlet
Placement 1st
171
12/10
W
Replay
DEC 4-2
A. Roschi
Eagle River High School
ASAA Cook Inlet
Semi bottom
171
12/10
W
Replay
F 6-0 2:24
J. Diola
Eagle River High School
ASAA Cook Inlet
Quarter Final & 1st WB-16
171
12/10
W
F 2-0 0:18
L. Heanu
Dimond
ASAA Cook Inlet
16 Man Champ Rd1
171
12/04
W
F 9-0 3:15
T. Schilke
---
2022 Grace Grizzly Shakedown
Finals
171
12/03
W
MD 18-9
W. Milnes
Redington Sr. Jr/Sr High School
2022 Grace Grizzly Shakedown
Round 7 - Semis
171
12/02
W
F 11-0 2:34
I. Nay
Kotzebue High School
2022 Grace Grizzly Shakedown
Round 4 - Quarters
171
12/02
W
F 2-0 0:35
R. Dunham
Kenai Central High School
2022 Grace Grizzly Shakedown
Round 2 - Champ 1-16, Champ 2-32 & 1WB-32
171
11/19
W
F 11-4 4:01
J. Cummings
---
Lancer Smith Varsity Invite
3rd Place
171
11/19
W
DEC 1-0
A. Roschi
Eagle River High School
Lancer Smith Varsity Invite
6th Wrestleback (32 Man)
171
11/19
L
DEC 11-6
Z. Priebe
Service High School Cougars
Lancer Smith Varsity Invite
Top semi
171
11/18
W
F 7-3 5:03
J. Cummings
---
Lancer Smith Varsity Invite
Quarters
171
11/18
W
F 11-6 3:56
A. Augustine
Lathrop Wrestling
Lancer Smith Varsity Invite
Round 2 Champ & WB (32 Man)
171
11/12
W
F 5-0 2:49
A. Augustine
Lathrop Wrestling
2022 Bethel Invitational High School
3rd Place Matches
171
11/12
W
F 8-0 2:18
T. Schilke
South Anchorage High School
2022 Bethel Invitational High School
Day 2 Round 1
171
11/12
L
DEC 3-1
J. Johnson
Lathrop Wrestling
2022 Bethel Invitational High School
Semis and Wrestlebacks
171
11/11
W
F 4-1 1:54
G. Larson
Napaskiak
2022 Bethel Invitational High School
Day 1 Round 2
171
11/11
W
F 2-0 1:08
V. George
St. Mary`s
2022 Bethel Invitational High School
Day 1 Round 1
171
11/10
W
F 7-2 3:38
C. BOBO
---
CIC Quad @ CHS
Champ. Round 1
171
11/10
W
F 5-0 1:06
J. James
---
CIC Quad @ CHS
Champ. Round 1
171
11/10
W
F 9-0 2:12
I. Hernandez
---
CIC Quad @ CHS
Champ. Round 1
171
10/28
W
MD 9-0
K. Vesel
---
Halloween Monster Bash Duals
Round 2: 3:00pm Fri.
171
10/28
W
TF 17-2 3:52
C. BOBO
---
Halloween Monster Bash Duals
Round 1: 1:30pm Fri.
171
10/28
L
F 2-12 5:02
C. Peck
Soldotna
Halloween Monster Bash Duals
Round 5: 12:00pm Sat.
171
10/28
W
DEC 9-2
K. Connaker
Colony High School
Halloween Monster Bash Duals
Round 7: 3:00pm Sat.
171
10/21
W
MD 19-8
P. CAMACHO
Wasilla High School
Battle in the Interior
Round 4 (10 Team)
171
10/21
L
DEC 11-8
J. Johnson
Lathrop Wrestling
Battle in the Interior
Round 9 (10 Team)
171
10/21
W
F 2-0 1:56
L. Dutch
Palmer High School
Battle in the Interior
Round 3 (10 Team)
171
10/15
L
MD 12-4
Z. Priebe
Service High School Cougars
The Houston Hawks Altercation 2022
Day 2 Finals
171
10/15
W
DEC 11-4
G. GRUSZYNSKI
---
The Houston Hawks Altercation 2022
Semis
171
10/14
W
F 11-2 2:47
R. Barry
Susitna Valley Jr/Sr High School
The Houston Hawks Altercation 2022
Rd 4
171
10/14
W
F 16-2 5:05
W. Blood
Valdez High School
The Houston Hawks Altercation 2022
Round 2
171
2021-2022
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
07/11
W
DEC 11-10
T. Petrykievicz
---
Yukon vs. Alaska Duals
Finals (2 Team)
182
12/18
L
F 7-0 3:57
K. Houthoofd
Ketchikan High School
ASAA/FNBA DI State Championships
Round 5 Cons Rnd 2
152
12/17
W
F 2-0 2:40
J. Frederick
Eagle River
ASAA/FNBA DI State Championships
Round 3 Cons. Rnd 1
152
12/17
L
F 2-0 2:57
S. Micheal
Soldotna
ASAA/FNBA DI State Championships
Round 1 Preliminaries
152
12/12
L
F 6-0 2:45
J. Lim
Service
ASAA Cook Inlet 2021
Placement 1st
152
12/11
W
DEC 3-1
B. BRUKARDT
Chugiak
ASAA Cook Inlet 2021
Semi bottom
152
12/11
W
F 2-0 1:34
J. Thomas
Dimond
ASAA Cook Inlet 2021
Quarter Final & 1st WB-16
152
12/04
L
DEC 6-5
L. Peltier
Palmer High School
2021 Grace Grizzly Shakedown
Round 9 - Cons. Semis
152
12/04
L
TF 22-5 4:14
C. Hakala
South Anchorage High School
2021 Grace Grizzly Shakedown
Round 7 - Semis
152
12/03
W
DEC 1-0
A. Gaethle
Kenai Central High School
2021 Grace Grizzly Shakedown
Round 5 - Quarters
152
12/03
W
F 17-4 4:30
J. Delmolin
Barrow High School
2021 Grace Grizzly Shakedown
Round 2 - Champ 1-16, Champ 2-32 & 1WB-32
152
12/02
L
MD 10-1
J. Lim
Service High School Cougars
Service High School Cougars @ South Anchorage High School
Round 1
152
11/20
L
F 0-0 2:02
A. Gaethle
Kenai Central High School
Lancer Smith Fall 2021 Varsity Invite
4th Wrestleback (32 Man)
152
11/19
L
F 12-2 2:46
A. Woodfork
Palmer High School
Lancer Smith Fall 2021 Varsity Invite
Quarters
152
11/19
W
F 11-0 3:04
R. Perez
Kenai Central High School
Lancer Smith Fall 2021 Varsity Invite
Round 2 Champ & WB (32 Man)
152
11/11
W
F 8-2 2:30
J. Thomas
Dimond
South Anchorage High School @ Dimond
Round 1
152
11/06
L
F 5-0 1:39
C. Hakala
South Anchorage High School
Eagle River Rumble 2021 Tournament
Finals & 5th RR`s
152
11/06
W
F 2-5 3:32
A. White
Eagle River High School
Eagle River Rumble 2021 Tournament
Semis & 4th RR`s
152
11/05
W
F 4-0 1:28
A. Unterberger
Service High School Cougars
Eagle River Rumble 2021 Tournament
Quarterfinals & 1st WB (16 Man) & 1st RR`s - Fri.
152
11/05
W
F 8-1 3:46
A. Gruszynski
---
Eagle River Rumble 2021 Tournament
Round 1 (16 Man) - Fri.
152
11/03
W
F 2-0 1:09
K. Zalata-Sweet
West Anchorage
South Anchorage High School @ West Anchorage
Round 1
152
10/29
L
Replay
F 6-2 2:59
P. CAMACHO
Wasilla High School
Halloween Monster Bash Duals
Round 2: 6:00pm Fri.
160
10/28
W
MD 14-2
J. Frederick
Eagle River High School
Eagle River High School @ South Anchorage High School
Round 1
152
10/22
W
F 5-0 1:16
J. Herman
West Valley Wolfpack
Battle in the Interior
Round 6 (10 Team)
152
10/21
W
F 6-0 2:47
C. Levi
Bartlett High
Bartlett High @ South Anchorage High School
Round 1
171
10/21
W
DEC 10-4
K. Metzger
Grace Christian School
Grace Christian School @ South Anchorage High School
Round 1
160
10/15
L
F 2-0 1:12
P. Camacho
Wasilla High School
The Altercation 2021 Tournament
Day 1 Rd6
160
10/15
L
F 6-2 1:39
C. Severance
---
The Altercation 2021 Tournament
Day 1 Rd5
160
10/15
W
MD 13-1
L. Peltier
Palmer High School
The Altercation 2021 Tournament
Round 2 Champ & WB (32 Man)
160
2020-2021
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
06/14
L
TF 11-0 1:10
D. Machado
---
2021 Western States Turf Wars HS Open
Semis & WB (16 Team)
145
06/14
L
TF 12-2 3:20
J. Rojas
NEW MEXICO2
2021 Western States Turf Wars HS Open
Quarters & WB (16 Team)
145
06/14
L
TF 10-0 0:30
R. Ramos
ARIZONA
2021 Western States Turf Wars HS Open
Champ Round 1 (16 Team)
145
06/14
W
F 11-8 3:00
J. Rojas
NEW MEXICO2
2021 Western States Turf Wars HS Open
Quarters & WB (16 Team)
145
06/14
L
F 4-0 0:16
J. Davis
MONTANA2
2021 Western States Turf Wars HS Open
Champ Round 1 (16 Team)
145
06/14
L
F 10-0 0:54
C. Sanders
UTAH2
2021 Western States Turf Wars HS Open
Placement (16 Team)
145
06/14
L
TF 13-0 1:31
N. Flores
HAWAII
2021 Western States Turf Wars HS Open
Semis & WB (16 Team)
145
05/22
L
F 2-0 1:22
B. Foster
South Anchorage High School
ASAA/FNBA DI State Championships
Round 5 Cons Rnd 2
140
05/21
W
F 7-0 2:28
L. Peters
Eagle River High School
ASAA/FNBA DI State Championships
Round 3 Cons. Rnd 1
140
05/21
L
F 9-0 4:00
T. Clapp
Colony High School
ASAA/FNBA DI State Championships
Round 1 Preliminaries
140
05/08
W
DEF 0-0
L. Peters
Eagle River
ASAA Cook Inlet
Placement 5th
140
05/08
L
F 5-0 2:00
B. Foster
South Anchorage
ASAA Cook Inlet
Cons. Semi bottom
140
05/08
L
F 2-0 0:31
K. Ames
---
ASAA Cook Inlet
Semi top
140
05/08
W
F 11-0 2:42
T. Thomas
Dimond
ASAA Cook Inlet
Quarter Final & 1st WB-16
140
02/27
L
Replay
F 3-0 2:23
E. Alva
The Club
2021 Rumble In Arizona
Consi of 16 #1
137 lbs
02/27
L
Replay
F 5-0 4:28
L. Landeros
B.o.b
2021 Rumble In Arizona
Round of 32
137 lbs
12/05
L
Replay
DEC 4-0
H. Halstead
Salem Elite
2020 Smash Nationals
Consi of 16 #2
137 lbs
12/05
L
Replay
F 6-1 2:01
E. Cortez
Elk Grove
2020 Smash Nationals
Round of 32
137 lbs
10/10
L
Replay
DEC 4-2 SV
C. Torres
Ford Dyansty WC
Freakshow 2020
Consi of 16 #1
144 lbs
10/10
L
Replay
F 2-0 0:18
J. Buck
---
Freakshow 2020
Round of 32
144 lbs
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024